Jak zaoszczędzić pamięć telefonu

Pamięć telefonu odpowiada za przechowywane pliki multimedialne, aplikacje i inne dane systemu operacyjnego. Telefony komórkowe zazwyczaj mają wbudowaną jednostkę pamięci do przechowywania danych, ale większość modeli ma również możliwość dodania karty pamięci w celu zwiększenia pojemności.

Istnieją różne sposoby na wyczyszczenie pamięci podręcznej smartfona

W przypadku większości smartfonów z systemem Android można to łatwo osiągnąć, instalując kartę pamięci. Niestety nie wszystkie modele to potrafią. Oto kilka prostych rozwiązań na zdobycie darmowych gigabajtów dla smartfona.

Usuń nieużywane aplikacje z telefonu

Istnieje mnóstwo aplikacji dostępnych do pobrania z Google Play, które rzekomo usuwają niepotrzebne zdjęcia i filmy. Obiecują również szybkie i bezpieczne wyczyszczenie pamięci podręcznej telefonu. Chociaż te aplikacje mogą oferować przydatne rozwiązania, mogą nie być warte Twojego czasu z następujących powodów.

Jeśli używasz starszego urządzenia z Androidem, wyczyszczenie wszystkich danych z pamięci podręcznej aplikacji jest łatwe. Wystarczy kilka stuknięć, aby wyczyścić dane pamięci podręcznej wszystkich zainstalowanych aplikacji. Nie ma potrzeby wybierania każdej aplikacji. W starszych wersjach Androida pamięć podręczna aplikacji na telefonie była od razu czyszczona.

Wyczyść dane z pamięci podręcznej przeglądarki

Wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji usuwa tymczasowo zapisane pliki, ułatwiając do nich późniejszy dostęp. Mogą to być na przykład dane witryn, które Chrome zapisuje do wykorzystania w przyszłości, szybkie pobranie wszystkich zdjęć znajomych z Facebooka lub lokalnie zapisana muzyka w serwisie Spotify, dzięki czemu nie musisz ciągle pobierać utworów. Wyczyszczenie pamięci podręcznej nie jest jednak rozwiązaniem problemu wyrywania danych w telefonie, ponieważ pliki te wrócą później.

Możesz jednak wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, które chcesz, po prostu wykonując poniższe kroki. Należy o tym pamiętać, ponieważ wybranie opcji i wyczyszczenie pamięci spowoduje usunięcie wszystkich informacji związanych z tą konkretną aplikacją. Oznacza to, że aplikacja pozostanie w tym samym stanie, w którym została pobrana.

Korzystaj z nieograniczonej pamięci masowej dzięki zdjęciom Google

W przypadku Google Drive możesz liczyć na nieograniczoną przestrzeń na podobne kopie zapasowe, o ile będziesz pilnować jakości oryginalnych zdjęć i wybierać dobre. Konkurencyjny OneDrive nie oferuje takiej opcji. Niezależnie od wybranego narzędzia, po utworzeniu kopii zapasowej zdjęć można je usunąć z urządzenia, aby zwolnić więcej miejsca w pamięci.

Możesz łatwo uzyskać dostęp do swoich przeszłych zdjęć, zwykle bezpośrednio z galerii telefonu, synchronizując je z dyskiem sieciowym w ustawieniach. Google oferuje świetny sposób na darmowe tworzenie kopii zapasowych dowolnych danych w swojej usłudze chmurowej — Google Photos oferuje nieograniczoną, darmową przestrzeń do przechowywania zdjęć i filmów. Przeczytaj tę stronę, aby dowiedzieć się więcej o usłudze Google Cloud Storage i Google Photos.

 

Autor: Kacper Mazurek

0 komentarzy do “Jak zaoszczędzić pamięć telefonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *